Święto kwitnącej wiśni

Hanami - święto kwitnących wiśni

HANAMI – jedna z najpopularniejszych i jednocześnie najistotniejszych japońskich tradycji, czyli święto kwitnących wiśni. Jest to czas niezwykle ważny dla wszystkich Japończyków, co potwierdza fakt, że gałązka kwitnącej w odcieniach różu wiśni jest przecież jednym z najpopularniejszych kulturowych symboli Japonii!

 

Ale co tak naprawdę symbol ten oznacza?

Ma za zadanie przypominać nam jak kruche i ulotne jest życie.
Zapowiadające nadchodzącą wiosnę kwiaty na rozkwitających wiśniach
zdobią krajobraz zaledwie przez kilka dni, zazwyczaj w marcu lub kwietniu.
Około tygodnia od momentu pełnego rozkwitu (jap. 満開, mankai)
kwiaty te zaczynają powoli przekwitać…

Co nieco o historii Hanami…

Święto Hanami ma za sobą spory kawał historii, bowiem wywodzi się z aż VIII wieku, a jego początki znajdujemy w dworskim zwyczaju nazywanym “ucztą kwiatową” obchodzoną w czasach panowania dynastii Tang oraz religijnej ceremonii oddawania czci bóstwom mieszkających w drzewach sakury.

Początkowo świętowano kwitnienie moreli japońskiej – dopiero pod koniec VIII wieku większą popularnością zaczęły cieszyć się kwitnące na różowo kwiaty wiśni.

Uważa się, że sposób świętowania Hanami zapoczątkował cesarz Saga, którego zwyczajem było wydawanie przyjęć pod kwitnącymi drzewami wiśni – połączone oczywiście z podziwianiem kolorowych kwiatów i piciem sake.

 

FRONT SAKURY – czyli prognoza kwitnienia

Co roku Japońska Agencja Meteorologiczna ogłasza oficjalną prognozę kwitnienia – wszyscy kochający się w obchodach Hanami uważnie je śledzą! Udało nam się znaleźć oficjalne prognozy na ten rok, które zresztą są na bieżąco aktualizowane na stronie  www.japan-guide.com

Kwitnienie rozpoczyna się najwcześniej na wyspie Okinawa, a najpóźniej na położonej na północy Hokkaido. Zazwyczaj całość odbywa się na przełomie marca / kwietnia.

Jak świętować Hanami?

Główną tradycją jest na pewno wspólne piknikowanie i podziwianie przepięknie kwitnących drzew wiśni.
Zdarza się, że najatrakcyjniejsze miejsca w pobliskich parkach zajmowane są na kilka godzin przed planowanymi obchodami!

Oprócz świętowania w ciągu dnia, Hanami obchodzi się również nocami – w Tokio na przykład bardzo popularna jest “nocna sakura“, w towarzystwie oświetlających drzewa papierowych lampionów.

 

 

 

 

 

 

Obchodzenie hanami, to także smakowanie tradycyjnych japońskich potraw, takich jak na przykład kulki ryżowe, nazywane przez lokalnych “dango” oraz popijanie smakołyków sake i piwem.

Jedno z przysłów mówi „lepsze dango od kwiatów” (花より団子, hana yori dango) i odnosi się do tych, którzy wolą głównie ucztować, niż tylko podziwiać otaczającą naturę.

 

Najpopularniejsze miejsca na świętowanie Hanami

 

Fani święta kwitnących wiśni mają swoje ulubione miejsca na spędzanie tego wyjątkowego czasu. Wśród najpopularniejszych kierunków znajdują się liczne parki, góry, świątynie, a nawet cmentarze!

Tokio: najchętniej wybiera się park Ueno i Sumida, cmentarz Aoyama, a także Koishikawa Kōrakuen i Inokashira

Jokohama: przede wszystkim park Kamon’yama oraz Sankeien

Kioto: najczęściej Maruyama, świątynia Heian oraz Daigoji, Kamogawa, a także góra Orashi

Osaka: park wokół Mennicy Japońskiej i ten przy zamku Osaka

Nagoi: park Tsurumai

 

Nie tylko w Japonii…

W roku 1912 Japonia przekazała Stanom Zjednoczonym  około trzech tysięcy drzew wiśni jako dowód przyjaźni pomiędzy państwami. Drzewa te oraz następne niemal cztery tysiące podarowane ponownie w 1965 roku, zasadzone zostały w Waszyngtonie, gdzie co roku odbywa się Narodowy Festiwal Kwiatów Wiśni.

 

A czy Ty świętowałaś kiedyś Hanami odwiedzając Japonię?
A może udało Ci się nawiązać do tej tradycji obchodząc kwitnienie drzew w Polsce?

Koniecznie daj nam znać w komentarzu!

Filed under: Nasze inspiracje

No comment yet, add your voice below!


Dodaj komentarz